V. Uluslararası "Üniversitelerde Fikri Mülkiyet Hakları Yönetimi" Konferansı

 

Uluslararası IP2015 Konferansı 15-16 Ekim’de

Boğaziçi Üniversitesi’nde uzmanlar "Üniversitelerde Fikri Mülkiyet Hakları Yönetimi”ni tartışıyor

 

Boğaziçi Üniversitesi’nin 2010 yılından bu yana her sene düzenlediği ve artık gelenekselleşen "Üniversitelerde Fikri Mülkiyet Hakları Yönetimi” (IP2015) konulu uluslararası konferans,  15 ve 16 Ekim 2015 tarihlerinde Albert Long Hall’de gerçekleştirilecek.

Bu yıl beşincisi düzenlenen "Üniversitelerde Fikri Mülkiyet Hakları Yönetimi” uluslararası konferansı bu yıl da Birleşmiş Milletler’e bağlı Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO), Avrupa Patent Ofisi (EPO) ve Türk Patent Enstitüsü (TPE) tarafından destekleniyor.

Ar-Ge Mühendisleri ve Yöneticileri Derneği (ARGE Derneği), Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği İş Melekleri (BUBA), Boğaziçi Üniversitesi Öğrenci Bilgisayar Kulübü (Compec) de konferansa katkılarıyla destek verecek.

Bu seneki teması "Yatırımcı Perspektifinden Fikri Mülkiyet Hakları" olarak belirlenen konferansın ana sponsorları arasında Borsa İstanbul (İstanbul Menkul Kıymetler Borsası), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ASTP-Proton (Avrupa Teknoloji Transfer Ofisleri Birliği), Thomson Reuters, Teknopark İstanbul, TUSIAD, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Avrupa Yatırım Fonu (EIF), GE Ventures (GE), Gün + Partners, Intellectual Ventures (IDF) ve Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği İş Melekleri (BUBA)  yer alıyor.

İş dünyasının liderlerinden "Yatırımcı Perspektifinden Fikri Mülkiyet Hakları"

15 Ekim tarihinde, saat 09.30’dan itibaren başlayacak olan program kapsamında Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Gülay Barbarosoğlu,  TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Ahmet Arif Ergin ve Bilim  Teknoloji ve Sanayi Bakanı Sayın Fikri Işık’ın açılış konuşmalarının ardından, ilk panel Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), Borsa İstanbul (İstanbul Menkul Kıymetler Borsası), Türkiye  İhracatçılar Meclisi (TİM) ve  Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanlarının katılımıyla gerçekleşecek.  Aralarında Cansen Başaran Symes (TÜSİAD), Tuncay Dinç (Borsa İstanbul), Mehmet Büyükekşi (TİM) ve Ömer Cihad Vartan’ın (DEİK / İKV) bulunduğu iş dünyasının liderleri "Yatırımcı Perspektifinden Fikri Mülkiyet Hakları" başlıklı panelde kendi kurumlarının stratejilerini ve deneyimlerini paylaşacaklar.  

Panelin ardından, önceki IP Konferanslarında da olduğu gibi, TPE, EPO, WIPO, TUBITAK ve YÖK temsilcilerinin katılımıyla, üniversitelerce geliştirilen araştırma çıktılarının “ticarileştirilmesinde”, Teknoloji Transfer Ofislerinin rolü ve bilhassa kamu kurumlarının bu konudaki bölgesel, ulusal ve uluslararası stratejileri ve destekleri tartışılacak.

Borsa İstanbul, Avrupa Yatırım Fonu (EIF) ve GE Ventures (GE) ise üç ayrı panelde Avrupa, ABD ve Türkiye deneyimlerini aktararak, farklı ülkelerdeki “Başarı Öyküleri”ni paylaşacaklar. Albert Long Hall'un giriş fuayesinde ise, konferans boyunca, çeşitli GE Ventures inovasyon ürünleri ve buluşları sergilenecek. 

“Üniversite/Araştırmacı ve Yatırımcı İlişkilerinde Başarı Öyküleri: Laboratuvardan Pazara”

Konferansın ikinci günü olan 16 Ekim tarihinde program, TPE Başkanı Prof. Habip Asan’ın açılış konuşmasıyla başlayacak ve Executive Development Institute IMD’den Prof. Georges Haour’un başkanlığında toplanacak olan “Üniversite/Araştırmacı ve Yatırımcı İlişkilerinde Başarı Öyküleri: Laboratuvardan Pazara” konulu panel ile sürecek. Panelde Türkiye, Avrupa, Israil ve ABD’den uzmanlar kendi özgün deneyimlerini aktaracaklar.

ASTP-Proton ve Pera Consulting’in birlikte tertipledikleri panelde ise Teknoloji Transfer Ofislerinin kapasite arttırımı konusundaki stratejileri ve Avrupa Topluluğu’nun Horizon 2020 çerçevesinde sağladığı destekler, yeni geliştirilen politikalar ve hedefler aktarılacak.

Kuluçka Merkezleri, Teknoloji Hızlandırıcı oluşumlar ve Melek Yatırımcı Destekleri de iki ayrı panelde değişik ülke temsilcilerinin kendi deneyimlerini aktarmalarıyla görüşülecek.

Konferansın son paneli ise GUN + Partners Avukatlık Bürosu başkanlığında "Fikri Mülkiyet Hakları Yönetiminde Hukuki Hususlar"ın önemi üzerine olacak. Bu panelde hisse opsiyonları, girişimci ile ilişkiler, dikkat edilmesi gerekli noktalar ve mevcut yasal mevzuat vs. hukukcular ve akademisyen uzmanlar tarafından tartışılacak.

‘’Verimli Şehirler için Yenilikçi Stratejiler" Çalıştayı

IP2015 Konferansı’nın son gününde, sabah seanslarında, GE Ventures, konferans akışına paralel olarak, özellikle KOBİ’lere ve şehir planlamacılarına yönelik olarak, Boğaziçi Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonu’nda "Verimli Şehirler için Yenilikçi Stratejiler" başlıklı bir çalıştay gerçekleştirilecek ve bire-bir ağ toplantıları yer alacak.

IP2015 Konferansı’nın hemen ardından, 17 ve 18 Ekim tarihlerinde iki seminer ve bir çalıştay düzenlenecek. Bu kapsamda  MIT’den Christopher Noble "Üniversitedeki buluşunuzu nasıl koruma altına alır ve başarılı bir başlangıça çevirebilirsiniz!" ve "Girişimciler Jüpiter’den, Yatırımcılar ise Satürn’dendir" konulu iki ayrı seminer verecek.

Dr. Nir Ben Lavi (Adzies) ise iki günlük “Sistematik İnovasyon” konulu bir çalıştay yürütecek.  Girişimcilere, sanayicilere, yatırımcılara ve Ar-Ge’den sorumlu  üst-düzey yöneticilere yönelik olarak tasarlanan bu çalıştayda birçok vaka incelemeleri ve atölye çalışmaları yer alacak.

IP2015 Konferansı programı hakkında detaylı bilgi için lütfen ziyaret ediniz :

http://www.ipconference.boun.edu.tr/ipconference-2015/index.php

 
© 2012 BÜMED | Her Hakkı Saklıdır. Bu sayfadaki bilgiler kaynak gösterilse dahi, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz.
Kurumsal Üyelik Atölyeler BUgezi Etkinlikler Boğaziçi Dergisi BURC Powerbuy İletişim Sponsorluk