İnsan Hakları ve İfade Özgürlüğü Konferansı

Biography/Biyografi: 

{ENGLISH:} 

Loïc WACQUANT is Professor of Sociology at the University of California, Berkeley, and Researcher at the Centre de sociologie européenne, Paris. A student and close collaborator of Pierre Bourdieu for two decades, he has been a visiting professor in Los Angeles, Paris, New York, Rio de Janeiro, and Vienna. He is a winner of the MacArthur Prize, recipient of the Lewis Coser Award for “theoretical agenda-setting work” of the American Sociological Association, and was a regular contributor to Le Monde diplomatique from 1995 to 2004. 

Wacquant’s research spans comparative urban inequality, ethnoracial domination, the penal state, incarnation, and social theory and the politics of reason, and has been translated to many languages. His books include the trilogy Urban Outcasts: A Comparative Sociology of Advanced Marginality (2008), Punishing the Poor: The Neoliberal Government of Social Insecurity (2009), and Deadly Symbiosis: Race and the Rise of the Penal State (2014) as well as The Two Faces of the Ghetto (2014). His books in Turkish include An Invitation to Reflexive Sociology (with Pierre Bourdieu), Urban Outcasts: A Comparative Sociology of Advanced Marginality, Body and Soul: Notebooks of an Apprentice Boxer (both published by Boğaziçi University Press). For more information, see loicwacquant.net.

{TÜRKÇE:} 

Loïc WACQUANT Kaliforniya Üniversitesi—Berkeley Sosyoloji Bölümü’nde öğretim üyesi ve Paris’te bulunan Avrupa Sosyoloji Merkezi’nde araştırmacıdır. Pierre Bourdieu’nün öğrencisi ve sonra yakın çalışma arkadaşı olarak yirmi yıldır Los Angeles, Paris, New York, Rio de Janeiro ve Viyana’da misafir öğretim üyeliği yapmıştır. MacArthur Ödülü’nün yanı sıra Amerikan Sosyoloji Derneği’nin “teorik gündem oluşturan çalışmalar” için verdiği Lewis Coser Ödülü’ne layık görülmüştür. 1995’ten 2004’e kadar düzenli olarak Le Monde diplomatique’te yazı yazmıştır.

Wacquant’ın araştırmaları karşılaştırmalı kentsel eşitsizlikler, etnik-ırksal tahakküm, cezalandırıcı devlet, beden, toplumsal teori ve rasyonalitenin siyaseti gibi geniş bir yelpazeyi kapsar. Araştırmaları birçok dile çevrilmiş olan Wacquant’ın Urban Outcasts: A Comparative Sociology of Advanced Marginality (2008), Punishing the Poor: The Neoliberal Government of Social Insecurity (2009), Deadly Symbiosis: Race and the Rise of the Penal State (2014) ve The Two Faces of the Ghetto (2014) isimli kitapları vardır. Türkçedeki kitapları ise şunlardır: Düşünümsel Bir Antropoloji İçin Cevaplar (Pierre Bourdieu ile birlikte, İletişim Yayınları), Kent Paryaları: İleri Marjinalliğin Karşılaştırmalı Sosyolojisi (Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi) ve Ruh ve Beden: Acemi Bir Boksörün Defterleri (Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi). Daha fazla bilgi icin bkz. loicwacquant.net.

 
© 2012 BÜMED | Her Hakkı Saklıdır. Bu sayfadaki bilgiler kaynak gösterilse dahi, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz.
Kurumsal Üyelik Atölyeler BUgezi Etkinlikler Boğaziçi Dergisi BURC Powerbuy İletişim Sponsorluk