Saffet Emre Tonguç'87 ile Eski İstanbul

Topkapı Sarayı ve Harem ile başlayıp tarihi yarımadanın ruhunu hissedeceğiniz Hipodrom, Sultanahmet Camii, Ayasofya ile devam eden ve tarihi zindan Four Seasons Hotel'de keyifli bir yemek ile tamamlanacak gezimize davetlisiniz.

Tarih : 11 Ocak, Çarşamba...
Saat : 09.45
Buluşma Yeri : Topkapı Sarayı

Ayrıntılı bilgi ve rezervasyon:
0212 359 58 13
0212 359 58 20
bugezi@bumed.org.tr
*Bu gezi TÜRSAB 5365 numaralı acenta ile yapılmaktadır.

Fotoğrafların üzerine tıklayarak büyük hallerini görebilirsiniz.

 

Fotoğrafların üzerine tıklayarak büyük hallerini görebilirsiniz.

Üye ve mezunlarımızı sosyal ve kültürel ortamlarda daha fazla biraraya getirme amaçlı olarak, 2013 yılı başından beri sürdürmekte olduğumuz BUgezi faaliyetlerimiz, 18 Haziran akşamı gerçekleştirdiğimiz harika bir ‘Saffet Emre Tonguç'87 ile Akşam Yemekli Boğaz Turu ‘ ile devam etti. 

Türkiye'nin en başarılı turist rehberlerinden, mezunumuz ve üyemiz, tarihçi ve seyahat yazarı Saffet Emre Tonguç'87 , '' İstanbul’da yaşamayın, İstanbul’u yaşayın! '' sloganı ile sürdürdüğü keyifli kültür turlarından birini bizlere ayırdı. Kraliçe II. Elizabeth başta olmak üzere dünyanın en önemli devlet adamlarını ve ünlülerini ağırlayan Keyifstyle yatında gerçekleşen bu tur, yaklaşık dört saat sürdü. 2012’nin en iyi gezi kitabı ödülü alan ‘ Boğaz Hakkında Her Şey ‘in yazarı Saffet Emre Tonguç, dört saat boyunca katılımcılara, dünyanın en güzel su yollarından birini, hikayeleri, insanları ve binalarıyla birlikte anlattı. 

Keyifstyle teknesinin lumbar ağzında, ikramlar eşiliğinde konukları BÜMED ekibiyle tek tek karşılayan Saffet Emre Tonguç, tur başlar başlamaz engin ve renkli bilgilerini konuklarla paylaşmaya başladı. Şimdiye kadar önünden yürüyerek geçtiğimiz tüm o yapıları, bambaşka bir gözle ve kulağımızı dolduran türlü bilgiyle ilk kez görüyor gibi olduk.

Türkiye’yi ziyaret eden belli başlı bütün yabancı isimlere de rehberlik yapan Saffet Emre Tonguç, boğazla ilgili olarak gerçekten çok çeşitli ve farklı bilgilere sahip. Her yeni iskele ve her yeni yalı ile yepyeni bir konunun , bambaşka bir bilginin kapısını aralıyor. Hiç yormadan ve sıkmadan, çok eğlenceli bir sunum gerçekleştiriyor. İstanbul’un Boğazı’nın adının kaynağı ve anlamından, Yunan Mitolojisine, yeni açılacak otellerden satılık yalılara kadar geniş yelpazede bilgiyi keyifle aktarıyor.

Beykoz açıklarında, nefis bir boğaz manzarası eşliğinde yenen harika bir akşam yemeği sonrası, Saffet Emre ve Keyifstyle ile birlikte gezinin ikinci yarısına başlıyoruz.

Ünlü mimar Balyan Ailesi’nin evini, Aşiyan Müzesi’ni, boğazda en çok yalının hangi aileye ait olduğunu tek tek Saffet Emre’den dinliyoruz. Yaklaştığımız ve önünde akşam yemeklerini yiyen ünlü sahipleri ile el sallaştığımız bir yalının önünde,  ‘Yalı metres gibidir, varınızı yoğunuzu yiyip bitirir’ esprisi ile kahkahalarımız karşıdan yankılanıyor.

Denize bitişik olan yalılara “Leb-i Derya” yani denizle dudak dudağa yalı dendiğini, Osmanlı’nın ilk ve tek kadın paşasının Emine Valide’nin olduğunu, Boğaz’ın en pahallı yalılarının, dünyanın da en pahalı mülklerinden olan Arif Ahmet Paşa, Zeki Paşa, Şehzade Burhanettin ve Saffet Paşa yalılarının olduğunu bir bir sıralıyor. Saatler ilerledikçe, konukların kafalarında şimdiye kadar görmedikleri bilmedikleri bir İstanbul şekillenmeye başlıyor.

Misafirlerimizden oldukça büyük ilgi gören, 130’un üzerinde yoğun bir katılımla gerçekleşen ve Saffet Emre’nin '' İstanbul’da yaşamayın, İstanbul’u yaşayın! '' sloganı ile bitirdiği kültür ve eğlence gezisinin sonunda, hem Boğaziçi ve yalılarla ilgili aldıkları bilgilerden, hem de geçirdikleri keyifli saatlerden oldukça memnun kalan katılımcılar, bir sonraki organizasyonu dört gözle beklediklerini ifade ederek, en kısa zamanda tekrar görüşme dilekleriyle ayrılıyorlar.

 
© 2012 BÜMED | Her Hakkı Saklıdır. Bu sayfadaki bilgiler kaynak gösterilse dahi, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz.
Kurumsal Üyelik Atölyeler BUgezi Etkinlikler Boğaziçi Dergisi BURC Powerbuy İletişim Sponsorluk