Çocuklar için Dikkat Sanatı/ Farkındalık Eğitimi

 Sitting Still Like A Frog kitabının yazarı Eline Snel’in Metoduyla Çocuklar İçin Mindfulness Eğitimi, Sepin Sinanlıoğlu İnceer (İşletme ’99) ile BÜMED’de başlıyor!

Bir çok çocuk ve ergen için konsantre olmak zor. İyi uyuyabilmek zor. Endişeleri bırakabilmek, rahatlamak ve gevşemek kolay değil. Çoğu kez içine kapanıp hiçbir şey yapmamak, baş etmekten daha kolay. Ayrıca çoğunun kafası devamlı meşgul, uzun saatler boyunca online kalıyorlar ve çok fazla uyaranla karşı karşıyalar. Onlara devamlı bir şeyler söyleniyor kendileri, okul, aile ve toplum tarafından. Bir çocuğa gevşemeyi, kendi özelliklerine güvenmeyi, devamlı endişelenmeyi bırakmayı ve 21. yüzyılın bitmeyen talepleri içinde ayakta kalabilmeyi nasıl öğretiriz?

Sekiz hafta süren bu eğitim 5-8 yaş aralığındaki çocuklar için Sitting Still Like a Frog kitabının yazarı Eline Snel tarafından tasarlandı. Çocuklar eğitim süresince stabilize olmayı, odaklanmayı ve dikkatlerini nazik ve itinalı bir yaklaşımla tutmayı öğreniyorlar. Düşündükleri, hissettikleri ve deneyimledikleri şeylerle alakalı kendilerince ve başkaları tarafından yapıştırılan yargılar olmadan iç dünyaları ile yakınlaşıyorlar. Zor düşünce ve hisleri ne bastırmadan ne de onlara kapılmadan, bilakis dikkatle hayatlarına dahil etmeyi öğreniyorlar. Ve en önemlisi kendilerine ve başkalarına karşı nazik olmayı öğreniyorlar.

Temalar ve Yöntem: Seanslarda, gözlem ve konsantrasyon, beden farkındalığı, beş duyu farkındalığı, sabır, güven duymak ve bırakabilmek, hisleri 'hissetmek' ve varolmalarına izin vermek, düşüncelerle baş etmeye alışmak, kendine ve başkalarına şefkat gibi farkındalığın temel ögelerini oluşturan konulara odaklanıyoruz. Ergenlerle çalışırken bu konulara sınav stresiyle baş edebilmek ve dinleme sanatı gibi konular da ekleniyor.  Eğitimde nefese odaklanma, (oyun içeren) meditasyon, hikayeler, hareket gibi araçlar kullanıyoruz.

Bu eğitimi alan çocuklarda gözlemlenen etkiler:

- Dikkat ve konsantrasyon artışı,
- Fevri davranışlarda azalma,
- Olumsuz düşüncelerde ve endişe halinde azalma,
- Sakin ve iyi uykuda artış,
- Korku ve depresyonda azalma,
- Akran zorbalığında azalma,
- Kendine ve çevreye karşı daha çok güvenme ve saygı duyma,
- Strese ve başkalarına karşı tepkisel davranışlarda azalma.

Tarih: 10 Şubat 2018
Gün: Cumartesi
Saat: 09.30 - 10.20
Süre: 9 hafta

Katılım Bedeli
Üye: 600 TL
Misafir: 750 TL


Eğitmen : Sepin İnceer’99

www.sepininceer.com

Mutlu kadınların ve çocukların dönüşüm yaratacağına inanan bir kadınım. Evliyim; Ela’nın (2011) ve Ali’nin (2016) annesiyim. Üsküdar Amerikan ’95, Boğaziçi İşletme ’99 mezunuyum. İçimdeki çocuğu ve çocuklarla oynamayı çok seviyorum. Eline Snel’in geliştirdiği Çocuklarla Farkındalık Pratiği - Eline Snel Metodu'nun Türkiye'deki tek, Aletha Solter’in geliştirdiği Farkındalıkla Ebeveynlik ekolünün ise Türkiye’deki iki eğitmeninden biriyim. Bu konularda eğitimler veriyorum. Ayrıca yoga ve meditasyon eğitmeniyim; bedenim üzerinden kendimi keşfetmek bana ilham veriyor. Yoga ve meditasyon pratiğim Farkındalıkla Ebeveynlik prensiplerine göre annelik yapabilmemi mümkün kılıyor; buna minnettarım. Yazı yazmayı çok seviyorum; Kuraldışı Dergi’ye, BÜMED - Boğaziçi Mezunlar Derneği’nin dergisine yazılar yazıyorum, ayrıca bir blog’um ve üzerinde çalıştığım bir ‘resimli çocuk kitabım’ var. Travma Terapisine alternatif bir yaklaşım olan ve üç yıl sürecek olan Organic Intelligence – Human Empowerment and Resiliency Training öğrencisiyim.

2014 sonu itibariyle ortağı olduğum girişim sermayesi fonundan (Turkven Private Equity) ayrıldım ve bugün bazı şirketlerde yönetim kurulu üyesiyim. Yazı, ebeveynlik çalışmaları ve yoga dışında, kadınların hem girişimci hem yatırımcı olarak daha aktif olması için çaba harcayan iki oluşumda yatırımcıyım. Doğana – Doğumda Kadın Hakları Derneği’nin kurucu üyesiyim.

 

 
© 2012 BÜMED | Her Hakkı Saklıdır. Bu sayfadaki bilgiler kaynak gösterilse dahi, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz.
Kurumsal Üyelik Atölyeler BUgezi Etkinlikler Boğaziçi Dergisi BURC Powerbuy İletişim Sponsorluk