Çocuklar İçin Felsefe

Eğitimin Amacı
Çocuklar İçin Felsefe (Philosophy for Children), ilk olarak 1970’lerde Amerika’da felsefeci Matthew Lipman’ın çalışmaları çerçevesinde  ortaya çıkan bir pedagojidir. Lipman’ın Araştıran Topluluk Metodu (Community of Inquiry Method) bugün dünyada en çok kullanılan metottur. Buna göre, çocuklar bir uyaran (hikaye, fotoğraf, video, nesne, vb.) etrafında bir araya toplanır ve bu şey karşısında sorulara ve felsefe yapmaya yönlendirilirler. Eğitmen doğru cevabı veren kişi değil, çocukları düşünmeye ve konuşmaya teşvik eden kişi olarak yer alır.

Çocuklarla birlikte yapacağımız 4 haftalık felsefe atölyesinde, belli bir felsefi alana odaklanılacaktır. Duygular Felsefesi dediğimiz bu alanda, sırasıyla Mutluluk, Özgürlük, Sevgi ve Cesaret soruları üzerinde çalışacağız. Uyaran olarak Homeros’un ünlü Odise Destanı’ndaki hikayelerden bazılarını kullanacağız. 

4 hafta boyunca yaklaşık 1 saat süren atölye çalışmaları sonucunda, çocuklar:

Felsefi problemlerle tanışacaklar.
Düşünme becerilerini (akıl-yürütme, araştırma, kavramsallaştırma) geliştiren bir çalışma yapacaklar.
Bir topluluk içerisinde aktif katılım gösterecekler ve sosyal becerilerini (ben diliyle konuşmak, nezaket, farklı fikirlere saygı) geliştiren paylaşımlarda bulunacaklar.
Fikirlerini söylemeyi ve onlara karşı fikirler söylenmesini kişiselleştirmemeyi öğrenecekler, kendilik değerlerini ve duygusal esnekliklerini geliştiren bir çalışma yapacaklar.

Eğitimin İçeriği
Homeros’un ünlü Odise Destanı, Komutan Odise liderliğindeki 12 Yunan gemisinin, Truvalılar’a karşı kazanılan zaferin ardından, 10 yıl süren eve geri dönüş yolculuğunu konu almaktadır. Bu eğitimde, bu destandaki bazı hikayelerden yola çıkarak Duygular Felsefesi alanındaki 4 konuyu tartışacağız: Mutluluk, Özgürlük, Sevgi, Cesaret.

1. Hafta: Lotus Adası ve Mutluluk
Büyük fırtınanın ardından Lotus Adası’na düşen Komutan Odise ve askerleri, burada sihirli lotus şurubuyla karşılaşırlar. Bu şuruptan içenler, bütün sorunlarını ve sorumluluklarını unutup hep mutlu olurlar. Odise, içeni sürekli mutlu yapan ve kaygılarını unutmasını sağlayan lotus şurubunu içmeli midir, içmemeli midir?

2. Hafta: Sirenler’in Adası ve Özgürlük
Odise ve askerleri büyüleyici sesleriyle şarkı söyleyen Sirenler’in adasına yaklaşmıştır. Onların büyüleyici sesini duyan herkesin, o sese ulaşmak için denize atlayacağını ve ölümle karşılaşacağını bilmektedirler. O yüzden Odise, tüm askerlerine kulaklarını balmumuyla tıkamalarını söyler. Kendisini ise kulakları açık, geminin direğine bağlatır. Odise bu muhteşem sesin etkisi altına girer ve ona ulaşamadığı için çok üzülür. Askerlerinden biri sesi merak eder, kulaklarındaki balmumunu çıkarır ve denize atlar. Diğer askerler ise Odise’ye itaat ederler ve Sirenler’in sesini çok merak ettikleri halde, kulaklarından balmumunu çıkarmazlar. Şimdi burada özgür olan kimdir? Sirenler’in sesini duyan ve acı çeken Odise mi, Sirenler’in sesini duyan ve ölüme giden asker mi, yoksa Sirenler’in sesini duyma merakından vazgeçerek hayatta kalan askerler mi?

3. Hafta: Kalipso’nun Adası ve Sevgi
Odise, büyük fırtınanın ardından yarı baygın bir halde su perisi Kalipso’nun  adasına düşer. Kalipso ona bakar, onu iyileştirir ve ona aşık olur. Odise ise evine ve onu bekleyen karısına ve çocuğuna kavuşmak ister. Odise, Kalipso’nun ‘bu adadan kurtulmak istiyorsan beni sevmeli ve benimle evlenmelisin’ isteğine nasıl cevap verebilir?

4. Hafta: Phaiaklar’ın Adası ve Cesaret
Odise, Phaiaklar’ın adasına düştüğünde, kimliğini unutmuştur. Ne Odise kendisinin kim olduğunu bilmektedir, ne de Phaiaklar karşılarındaki kişinin Odise olduğunu bilmektedirler. Gece olunca Phaiaklar konuklarına Odise’nin savaş hikayelerini anlatırlar. Hikayenin bir yerinde Odise’nin savaşa gitmemek için deli rolü yaptığını anlatırlar. Odise, kendi hikayesinin anlatıldığından habersiz, bu adamın ne kadar korkak olduğunu söyler. Phaiaklar ise öyle olmadığını söylerler, çünkü Odise’nin savaşa giderse 20 yıl dönemeyeceğini kahinlerden öğrendiğini, o yüzden deli rolü yaptığını söylerler. Odise, savaşa gitmemek için deli rolü yapan bir korkak mıdır, yoksa haklı gerekçesi olan cesur bir insan mıdır?

Kimler Katılabilir?
Bu eğitim 9-12 yaş arasındaki çocuklar içindir. Minimum 5, maksimum 15 katılımcı ile yapılır.

Tarih: 1 Ekim 2017
Gün: Pazar
Süre: 4 hafta
Saat: 11:00-12:00

Katılım Bedeli
Üye: 400 TL
Misafir:500 TL

Eğitmen: Dr. Özge Özdemir'99
Boğaziçi Üniversitesi Felsefe bölümünden mezun olduktan sonra, İstanbul Üniversitesi Felsefe bölümünde yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamladı. Çeşitli devlet ve vakıf üniversitelerinde Öğretim Görevlisi olarak çalıştı. 2015 yılında Montclair State University / Institute for the Advancement of Philosophy for Children (IAPC) merkezinde Çocuklar İçin Felsefe Eğitmenliği programını tamamladı. Little Thinkers Society'nin kurucusu ve direktörüdür. 

 

 
© 2012 BÜMED | Her Hakkı Saklıdır. Bu sayfadaki bilgiler kaynak gösterilse dahi, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz.
Kurumsal Üyelik Atölyeler BUgezi Etkinlikler Boğaziçi Dergisi BURC Powerbuy İletişim Sponsorluk