Temel Denizcilik ve Kaptanlık Kursu

Yelkenli ve motor yat ayırımı yapılmaksızın her türlü yat sınıfı tekneye komuta etmek için zorunlu tutulan amatör denizci belgesi sınavına öğrenerek, eğlenerek, deneyimleyerek hazırlanmak için deniz tutkunlarıyla bir araya gelme fırsatını kaçırmayın. Eğitmen Engin Baydar.

1. Gün
: Uluslar Arası Denizcilik Örgütü (IMO) ve Uygulamalarının
Tanıtılması, Gemicilik Terimleri ve Tekne Ekipmanlarının Tanıtılması,
2. Gün: Gemicilik Terimleri ve Tekne Manevra Teknikleri,
3. Gün: Navigasyon ve Teknikleri, Seyir Ekipmanlarını Tanıtma,
4. Gün: Harita Uygulamaları,
5. Gün: Denizde Çatışmayı Önlemeye İlişkin Uluslararası Kurallar,
6. Gün: Deniz Meteorolojisi ve Cihazlarını Kullanma,
7. Gün: Makine Dersi, Haberleşme ve Güvenlik.
8. Gün: Deneme Sınavı...

8 derslik teorik konuları takiben pratik uygulamaya geçilir. Pratik dersimiz kurumumuza ait Jeanneau Sunshine 38 ile hafta sonu  günde 6 - 7 saat olarak yapılır. Bazı kursiyerlerimizce pratik eğitimin ne derece yeterli olduğu sorulmaktadır. Pratik dersimizi öğrendiğiniz teorileri uygulamak ve tekneyi tanımak amacıyla vermekteyiz, çünkü tekneler otomobiller gibi benzer özelliklere sahip değildirler; hava şartları, akıntı, teknenin yelkenli-motor yat oluşu, tek-çift makine oluşu gibi koşullarla fark göstermektedir.

Yelkenli ve motor yat ayırımı yapılmaksızın her türlü yat sınıfı teknelerde zorunlu tutulan bu ehliyet uluslar arası geçerliliğe sahiptir.

Amatör Denizci Yeterlilik belgesi alabilmek için ADF (Amatör Denizciler Federasyonu) 'nun yaptığı online sınavı başarmak gerekmektedir.

Tarih: 5 Mart 2018
Süre: 4 hafta
Saat: 19.00 – 22.00
Gün: Pazartesi ve Çarşamba

Katılım Bedeli
Üye: 650 TL
Misafir: 750 TL

Eğitmen: Engin BAYDAR

İstanbul doğumlu olan Engin Kaptan denizci bir aileden gelmektedir. Ticari anlamda denizciliğe ise Türkiye Denizcilik Eğitim Vakfı’na girerek başlamış, Uzakyol Güverte Zabiti olarak mezun olup çeşitli armatörlük kuruluşlarının Türk ve yabancı bayraklı gemilerinde sırasıyla 4. ve 3. kaptanlık yapmıştır. 2004 yılı itibariyle amatör denizcilerin yetiştirilmesi konusunda eğitmenlik yapmaktadır. Amatör denizcilerin kendi tekneleri ile denizde dolaştıkları süre içinde tek başlarına oluşları ve danışma kaynaklarının sadece kendi bilgi ve becerileri oluşu böyle bir yeterliliği almaktaki önemi ortaya çıkarmış, bu nedenle eğitimlerin ağırlığı bu noktada yoğunlaştırılmıştır.

 

 
© 2012 BÜMED | Her Hakkı Saklıdır. Bu sayfadaki bilgiler kaynak gösterilse dahi, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz.
Kurumsal Üyelik Atölyeler BUgezi Etkinlikler Boğaziçi Dergisi BURC Powerbuy İletişim Sponsorluk