Film/Televizyon Senaryo Yaratıcılığı ve Analizi

Çalışmanın Amacı:

Herkesin hayat hikayesi nasıl bir roman olabilirse aynı zamanda bir film veya dizi de olabilir.  Hepimiz aslında kendi filmlerimizin kahramanlarıyız. Kursun amacı katılımcılara evrensel film ve televizyon senaryolarının kurgusunu anlatmaktır. Bu anlatım senaryolarda karakterler nasıl yaratılır, tretman ve sahneler nasıl yazılır, tema, dramatik çatışma, senaryo içindeki karakter arketipleri ve filmin stili nasıl yaratılır gibi soruları cevaplar.
Katılımcılar 7 haftalık seminerleri bitirdiklerinde hem yaratıcı yazarlık egzersizleri yapmış olacaklardır hem de eğer düşündükleri bir senaryo veya televizyon için dizi fikirleri varsa, bu fikirlerini geliştirmiş olacaklardır. 7 haftanın sonunda bütün katılımcılar bir filmin (uzun metraj, kısa metraj, dizi, belgesel) analizini yapabilecek bilgi ve deneyime sahip olacaklardır.

Ayrıca 7 hafta boyunca birçok filmden örnekler de gösterilecektir.
Bunlardan bazıları: Romancing The Stone - Michael Douglas, Gladiator - Russell Crowe, Star Wars - hepsi, Godfather - hepsi, Shawshank Redemption, Schindler’s List, Babam ve Oğlum, Eşkiya, Ask Tesadüfleri sever, Scarface, When Harry Met Sally, The King’s Speech

TV Diziler': Downton Abbey, Homeland, Scandal, The Good Wife, Taboo, Game of Thrones ve popüler Türk dizilerinden klipler

YEDİ HAFTA BOYUNCA HER ÜÇ SAATLİK çalışmada adım adım Uzun Metraj Film senaryosunun ve TV dizi senaryolarının matematiği anlatılacak ve yazarlık egzersizleri yapılacaktır.Süre :
7 hafta
Saat :19.00 - 22.00
Gün : Salı

Katılım Bedeli
Üye: 750 TL
Misafir: 950 TL

Detaylı bilgi ve rezervasyon için:
kurs@bumed.org.tr / 212 - 359 5813

Eğitmen: Binnur Karaevli'84

Binnur Karaevli ödüllü bir film yönetmeni ve prodüktördür. Robert Özel Amerikan Lisesini bitirdikten sonra ABD’de Carnegie Mellon Üniversitesi’nin Tiyatro bölümünden mezun oldu. Film Master’ını Los Angeles’ta University of Southem California’da aldıktan sonra bir çok filmde yönetmen, prodüktör ve yazar olarak görev aldı. Ridley Scott & Associates, The Hallmark Channel, MGM'de çalıştıktan sonra kendi projelerine yöneldi.

Binnur Karaevli’nin filmleri, Voices Unveiled, Evelyn of the Desert ve Dance of the Whirling Dervish, Seattle, Moondance, New Orleans, Nurnberg, SEE Los Angeles Uluslararası Film Festivali ve Winfemme Film yarışmasında En İyi Film Ödülü ve jüri ödülleri almıştır.

Uzay Kampı Türkiye ve THY gibi uluslararası şirketlere hazırladığı tanıtım ve reklam filmlerinin yanı sıra, Kadir Has, Bilgi ve Boğaziçi Üniversitelerinde de film seminerleri veren Binnur Karaevli Istanbul ile Los Angeles arasında iki film projesini yaratıcı prodüktör olarak geliştirmekte ve Türkiye de Focus Film, Digiflame gibi prestijli prodüksiyon şirketleriyle çalışmaktadır. Senaryosunu daha once Ashley Judd, Morgan Freeman gibi oyuncuların filminde rol aldığı senarist Yuri Zeltser in yazdığı “Walking Into Fire” ve Disney’nin “Mulan” filminin senaristleri Eugenia & Ray Singer’in yazdığı “Jack Blue” üstünde calıştığı projelerdir. Ayrica Los Angeles'ta bulunan Larrikin Entertainment ile Kuala Lumpur merkezli Dragonslate şirketlerinin ortak yapımı “Saladin” mini-dizisinde Avrupa/Orta Doğu prodüktörü olarak görev almaktadır. Yönetmenliğini üstlendiği Ara Güler’in kariyerini ve hayatını anlatan uzun metraj belgesel, “The Eye of Istanbul: Life and Photographs of Ara Guler” Ekim 2015 de tamamlanmistir.  

 

 

 

 
© 2012 BÜMED | Her Hakkı Saklıdır. Bu sayfadaki bilgiler kaynak gösterilse dahi, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz.
Kurumsal Üyelik Atölyeler BUgezi Etkinlikler Boğaziçi Dergisi BURC Powerbuy İletişim Sponsorluk