Film/Televizyon Senaryo Yaratıcılığı ve Analizi

Çalışmanın Amacı:
Katılımcılara evrensel film ve televizyon senaryolarının kurgusunu anlatmak amaçlıdır. Bu anlatım senaryolarda karakterler nasıl yaratılır, senaryonun planı nasıl yapılır, senaryonun sahneleri, teması, çelişkileri, senaryo içindeki karakter arketipleri nasıl yaratılır gibi soruları cevaplar.

Katılımcılar 7 haftalık seminerleri bitirdiklerinde hem yaratıcı yazarlık egzersizleri yapmış olacaklardır hemde eğer düşündükleri bir kısa hikaye, film, uzun metraj senaryo veya televizyon icin dizi fikirleri varsa, bu fikirlerini geliştirmiş olacaklardır. 7 haftanın sonunda bütün katılımcılar bir filmin (uzun metraj, kısa metraj, dizi, belgesel) analizini yapabilecek bilgi ve deneyime sahip olacaklardır.

Ayrıca 7 hafta boyunca birçok filmden örnekler de gösterilecektir.

Bunlardan bazıları: Dance With Wolves - Kevin Costner, Romancing The Stone - Michael Douglas, New York ta 5 Minare, Gladiator - Russell Crowe, Star Wars - hepsi, Godfather - hepsi, Shawshenk Redemption, Schindler’s List, Babam ve Oglum, Eskiya, Ask Tesadüfleri sever, Scarface, When Harry Met Sally

İLK BÖLÜMLER: Downton Abbey, Homeland, 1. sezon 1. bolum, Scandal 1. sezon 1. bolum, The Good Wife  1. Sezon 1. bolum, Karagül 1. Sezon 1. Bolum, Ruzgarin Kalbi 1. Sezon 1. Bolum, Gecenin Kralicesi - 1. bolum

1.Hafta
Konular:
Niçin bazı filmler basarılı olur?
Filmlerdeki mitolojik ve evrensel değerler nedir?
Kahramanın yolculuğu nedir?  Kahraman kimdir?

Kahramanın yolculuğu:
Kahramanın hikayesi her zaman bir yolculuktur. Genellikle bu yolculuğun hem bir içsel hem de fiziksel boyutu vardır. Birçok başarılı filmde görebileceğimiz gibi, Kahraman genellikle filmin başlarında rahat ve emniyette olduğu dünyayı bırakır veya bırakmak zorunda kalır ve genellikle fiziksel bir yolculuğa çıkar.
Yolculuk egzersizi ve FİLM KLİBİ

2.Hafta
Senaryolardaki Arketipler: Kahraman ve Öğretmen
Filmlerde kac tip Kahraman vardır?
Kahraman ile öğretmen arketipi arasindaki ilişki nedir?
Değişik Kahraman Yaratma Egzersizleri ve Kahraman ile öğretmen ilişkisi egzersizi.
Film klibi.

3.Hafta
Senaryolardaki diğer önemli arkatipler olan Gölge, Haber Verici, Esik Gardiyanları, Şekil Değiştirici gibi karakterlerin tanıtılması, tartışılması.
Güçlü Gölge karakteri yaratma egzersizi.
Film Klibi.

4.Hafta
Senaryonun birinci bölümü nasıl yaratılır. Birinci bölümde gerekli sahnelerin listesi nedir?
Birinci bölüm yaratma egzersizi.

5.Hafta
Senaryonun ikinci bölümünü yaratmak niçin zordur? İkinci bölümde gereken sahneler nelerdir?
İkinci bölümün ilk yarısında kahramanın yolculuğunun şeması nedir?
İkinci bölümün ilk yarısı egzersizi.
Film klibi.

6.Hafta
Senaryo ikinci bölümün devamı.
Senaryonun üçüncü bölümündeki sahneler nelerdir? Çözüm nasıl yapılır, sürprizler neler olmalıdır?
Senaryodaki her karakterin hikayesinin yolculuğu olmalıdır. Bu yolculukları nasıl çözümleriz?
Bir senaryonun uzunluğunu nasıl tayin ederiz? Senaryolardaki eksiklikler nedir?

7.Hafta
Senaryonun üçüncü bölümünü yaratma egzersizleri.
Film klibi
Senaryonun teması, çelişkileri her sahneye yansıdı mı? Senaryonun bittiğini nasıl anlarız? Senaryoların üstünden geçildiğinde tekrardan bakılması gereken yerler nereleridir?


Süre : 7 hafta
Saat :19.00 - 22.00
Gün : Salı

Katılım Bedeli
Üye: 750 TL
Misafir: 950 TL

Detaylı bilgi ve rezervasyon için:
kurs@bumed.org.tr / 212 - 359 5813

Eğitmen: Binnur Karaevli'84

Binnur Karaevli ödüllü bir film yönetmeni ve prodüktördür. Robert Özel Amerikan Lisesini bitirdikten sonra ABD’de Carnegie Mellon Üniversitesi’nin Tiyatro bölümünden mezun oldu. Film Master’ını Los Angeles’ta University of Southem California’da aldıktan sonra bir çok filmde yönetmen, prodüktör ve yazar olarak görev aldı.  Ridley Scott & Associates, The Hallmark Channel, MGM de çalıştıktan sonra kendi projelerine yöneldi.

Binnur Karaevli’nin filmleri, Voices Unveiled, Evelyn of the Desert ve Dance of the Whirling Dervish, Seattle, Moondance, New Orleans, Nurnberg, SEE Los Angeles Uluslararası Film Festivali ve Winfemme Film yarışmasında En İyi Film Ödülü ve jüri ödülleri almıştır.

Uzay Kampı Türkiye ve THY gibi uluslararası şirketlere hazırladığı tanıtım ve reklam filmlerinin yanı sıra, Kadir Has, Bilgi ve Boğaziçi Üniversitelerinde de film seminerleri veren Binnur Karaevli Istanbul ile Los Angeles arasında iki film projesini yaratıcı prodüktör olarak geliştirmekte ve Türkiye de Focus Film,Digiflame gibi prestijli prodüksiyon şirketleriyle çalışmaktadır.  Senaryosunu daha once Ashley Judd, Morgan Freeman gibi oyuncuların filminde rol aldığı senarist Yuri Zeltser in yazdığı “Walking Into Fire” ve Disney’nin “Mulan” filminin senaristleri Eugenia & Ray Singer’in yazdığı “Jack Blue” üstünde calıştığı projelerdir.  Ayrica Los Angeles'ta bulunan Larrikin Entertainment ile Kuala Lumpur merkezli Dragonslate şirketlerinin ortak yapımı “Saladin” mini-dizisinde Avrupa/Orta Doğu prodüktörü olarak görev almaktadır. Yönetmenliğini üstlendiği Ara Güler’in kariyerini ve hayatını anlatan uzun metraj belgesel, “The Eye of Istanbul: Life and Photographs of Ara Guler” Ekim 2015 de tamamlanmistir.  

 

 

 

 
© 2012 BÜMED | Her Hakkı Saklıdır. Bu sayfadaki bilgiler kaynak gösterilse dahi, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz.
Kurumsal Üyelik Atölyeler BUgezi Etkinlikler Boğaziçi Dergisi BURC Powerbuy İletişim Sponsorluk