Çocuklar için Mindfulness 9 - 12 Yaş

Birçok çocuk ve ergen için konsantre olmak zor. İyi uyuyabilmek zor. Endişeleri bırakabilmek, rahatlamak ve gevşemek kolay değil. Çoğu kez içe kapanıp hiçbir şey yapmamak, baş etmekten daha kolay.

Ayrıca çoğunun kafası devamlı meşgul, uzun saatler boyunca online kalıyorlar ve çok fazla uyaranla karşı karşıyalar. Onlara devamlı bir şeyler söyleniyor. 

Bir çocuğa gevşemeyi, kendine güvenmeyi, devamlı endişelenmeyi bırakmayı ve 21. yüzyılın bitmeyen talepleri içinde ayakta kalabilmeyi nasıl öğretiriz? 

Eğitim Hakkında Genel Bilgi:

Mindfulness, kişinin içinde bulunduğu ana yargısız bir şekilde dikkatini vermesiyle ortaya çıkan farkındalık halinin adı. 

Bir Kurbağa Gibi Sakin ve Dikkatli kitabının yazarı Eline Snel tarafından geliştirilmiş olan Çocuklar için Mindfulness Eğitimi, MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction – Mindfulness Temelli Stres Azaltma) yöntemine dayanır. MSBR’ın yetişkinler üzerindeki olumlu etkisi araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Haftalık buluşmalar, anne babayla ya da kendi başına uygulamak üzere eğitmen tarafından verilen ev alıştırmalarıyla desteklenir. 

Çocuklar ve ergenler eğitim süresince stabilize olmayı, odaklanmayı ve dikkat etmeyi öğrenirler. Düşündükleri, hissettikleri ve deneyimledikleri şeylerle ilgili yargılardan arınıp, iç dünyalarıyla yakınlaşırlar. Zor düşünce ve hisleri bastırmadan ve onlara kapılmadan, dikkatle hayatlarına dahil etmeyi öğrenirler. Kendilerine ve başkalarına karşı nazik olmayı öğrenirler. 

Konular: 

Eğitimde  farkındalığın temel öğelerini oluşturan konulara odaklanılır: 

 • Gözlem ve konsantrasyon
 • Beden ve beş duyu farkındalığı
 • Sabır, güven duymak ve bırakabilmek
 • Hisleri 'hissetmek' ve var olmalarına izin vermek
 • Düşüncelerle baş etmeye alışmak
 • Kendine ve başkalarına şefkat 

Ergenlerle çalışırken bu konulara sınav stresiyle baş edebilmek ve dinleme sanatı gibi konular da eklenir.  

Yöntem: 

 • Eğitim, nefese odaklanma, meditasyon, hikayeler, hareket gibi teknikleri içerir.
 • Derslere sadece çocuklar katılır, anne-baba katılımı yoktur.
 • Sorgulama (Inquiry) önemli bir araştırma aracı olarak her derste kullanılmaktadır. 

Etkileri: 

Bu eğitimi alan çocuklarda gözlemlenen etkiler şunlardır:

 • Dikkat ve konsantrasyon artışı
 • Fevri davranışlarda azalma
 • Olumsuz düşüncelerde ve endişe halinde azalma
 • Uyku kalitesinde düzelme
 • Korku ve depresyonda azalma
 • Akran zorbalığında azalma
 • Kendine ve çevreye daha çok güvenme ve saygı duyma
 • Strese ve başkalarına karşı tepkisel davranışlarda azalma

Tarih: 17 Şubat 2018
Gün: Cumartesi
Saat: 10.30 - 11.30 
Süre: 9 hafta

Katılım Bedeli

Üye: 600 TL
Misafir: 750 TL

Sepin İnceer hakkında:

www.sepininceer.com

Çocuklar ve ebeveynler için farkındalık eğitmeni. İleri seviye yoga ve meditasyon eğitmeni. Okan’ın eşi, Ela ve Ali’nin annesi.

Üsküdar Amerikan Lisesi ’95, Boğaziçi Üniversitesi İşletme ’99 mezunu. 

Ortağı olduğu girişim sermayesi fonundan (Turkven Private Equity) 2014’te ayrıldı. Halen kadın girişimciliğini destekleyen iki oluşumda yatırımcı.  

Sepin, çocuklara farkındalık ve dikkat eğitimleri veriyor. 15 seneyi aşkın yoga ve meditasyon tecrübesinin ardından çocuklarla çalışmak üzere tanınmış terapist ve mindfulness eğitmeni Eline Snel’den eğitim aldı. Bir Kurbağa Gibi Sakin ve Dikkatli kitabının yazarı Eline Snel’in uluslararası ekibine dahil oldu ve Türkiye’de eğitmen yetiştirmek üzere Eline’nin rehberliğinde çalışmaya devam ediyor. 

Bilinçli Bebek, Çocuğunuza Kulak Verin ve Oyun Oynama Sanatı gibi önemli ebeveynlik kaynaklarının yazarı, gelişim psikoloğu Aletha Solter ile çalıştı.  2013 yılında Aletha Solter’in Farkındalıkla Ebeveynlik Eğitmenleri arasına katıldı ve bu yaklaşımla yetişkinlere ebeveynlik eğitimleri veriyor. 

Amerikan Hastanesi Code Lotus Mindfulness Programı’nın kurucu ekibinde. 

Somatik deneyimleme esaslı travma terapisi Organic Intelligence’ın üç yıllık eğitimini aldı.  Somatik deneyimleme pratiklerini bütün eğitimlerinin içine dahil ediyor. 

Doğana – Doğumda Kadın Hakları Derneği’nin kurucu üyesi. 

Çocuklar için farkındalık, farkındalıkla ebeveynlik, mindfulness, somatik deneyimler hakkında farklı mecralarda yazıyor. Nur Sakallı ve Başak Kutlu Atay ile birlikte hazırladığı Hamile Yogası DVD’si ve Başak Kutlu Atay ile derlediği Doğum Hikayeleri kitapçığı var. Farkındalık temalı resimli çocuk kitapları serisi hazırlıyor. 

Makaleleri ve Eğitim Takvimi için: sepininceer.com

 
© 2012 BÜMED | Her Hakkı Saklıdır. Bu sayfadaki bilgiler kaynak gösterilse dahi, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz.
Kurumsal Üyelik Atölyeler BUgezi Etkinlikler Boğaziçi Dergisi BURC Powerbuy İletişim Sponsorluk