Die Wise: A Talk by Canadian author Stephen Jenkinson

Die Wise: Kanadalı yazar Stephen Jenkinson’ın Konuşması

BÜMED bünyesinde Çocuklar ve Yetişkinler için Mindfulness Eğitimleri vermekte olan eğitmenimiz ve mezunumuz Sepin İnceer ’99 davetiyle, Die Wise kitabı yazarı Stephen Jenkinson, 18 Haziran’da İstanbul’da sizlerle.

İyi bir ölüm herkesin hakkı. Bu fikir, ölüme inanmayan bir kültürde hiçbir şey ifade etmiyor. Yas, ölüm-fobik ve yas cahili zamanların ihtiyaç duyduğu radikal davranış şekli. Ölmek hayatın yerine getirilmesi; sona ermesi değil.

Küçüklüğümüzden itibaren etrafımızda, yası çoğunlukla bir ıstırap, hak ettiğimiz hayatın içine izinsiz giren bir felaket, işlerin doğal işleyişinde bir kırılma, üstesinden gelmek için baş etme yöntemlerine, idareye, beş evreye ve on iki adıma ihtiyaç duyduğumuz bir travma olarak görüyoruz.

Devrim burada: Ya yas bir beceriyse? Tıpkı sevgi gibi, öğrenilmesi, beslenmesi ve öğretilmesi gereken bir şeyse? Ya yas doğal işleyişin kendisiyse, yaşamı yine de sevmenin bir yoluysa? Güvenliğe, rahata ve belirsizliği yönetmeye bağımlı olsak da, kültürümüz yası, kişisel, toplumsal ve ruhani hayatımız için en az sevgi kadar hayati bir beceri olarak onurlandırmayı, öğretmeyi ve yaşamayı öğrenebilir. Böylesi bir zamanda yas devrimci bir eylem.

Ölmek, yaşayarak öğrendiklerinin gerçekleşmesi ve en dolu ifadesi olabilir – ve olmalı da.  Yas ve ölüm deneyimlerimizi kökten sarsan Stephen ile ölümün ne olabileceğini keşfedin.

**Seminer dili İngilizce’dir.

Die Wise: A Talk by Canadian author Stephen Jenkinson

A good death is everyone’s right. The idea makes no sense in a culture that doesn’t believe in dying at all.

Grief is the radical etiquette needed by a death phobic, grief illiterate time. Dying is the fulfillment, not the end, of life.

From a young age we see around us that grief is mostly an affliction, a misery that intrudes into the life we deserve, a rupture of the natural order of things, a trauma that we need coping and management and five stages and twelve steps to get over.

Here’s the revolution: What if grief is a skill, in the same way that love is a skill, something that must be learned and cultivated and taught? What if grief is the natural order of things, a way of loving life anyway? Though addicted to security, comfort and managing uncertainty, our culture could learn to honour, teach and live grief as a skill, as vital to our personal, community and spiritual life as the skill of loving. In a time like ours, grieving is a subversive act.

Dying can be – and must be — the fullest expression and incarnation of what you’ve learned by living. Discover what death can be with Stephen, who is revolutionizing our experiences of grief and dying.

**The seminar will be in English.

Date: 18 June 2019, Tuesday
Time: 7.30 pm – 9.30 pm
Location: BÜMED Atatürk Hall

**The seminar will be in English.

Tickets:
Bümed Member: 250 TL
Guest: 300 TL

Online Payment

 

Stephen Jenkinson

Stephen Jenkinson, MTS, MSW is an activist, teacher, author and farmer. He has a master’s degree in theology from Harvard University and a master’s degree in social work from the University of Toronto. He is a former programme director and medical- school assistant professor.

He is the subject of the National Film Board of Canada documentary film, ‘Griefwalker’ (2008). video trailer.

He teaches internationally. With his Nathalie Roy, Jenkinson founded the Orphan Wisdom School in 2010, which convenes in Ontario, Canada and in various places in northern Europe.

He is the author of ‘Come of Age: The case for elderhood in a time of trouble’ (2018), ‘Die Wise: A manifesto for sanity and soul’ (2015), ‘How it All Could Be: A work book for dying people and those who love them’ (2009) and ‘Money and The Soul’s Desires: A meditation’ (2002). He was also a contributing author to ‘Palliative Care – Core Skills and Clinical Competencies’ (2007).