Yaratıcı Yazarlık Kursu

Yaratıcı Yazarlık Kursu: 21 Eylül Çarşamba

Uygulamalı bir seminer dizisi olarak tasarlanmış olan Yaratıcı Yazarlık Kursu’nda kurmaca edebiyat yapıtlarının (öykü ve roman) nasıl üretildiği konusunda bilgiler aktarılacak; hikâyenin unsurları, kurmaca metinde zamanın kullanımı, mekânın işlevi, karakterlerin yaratılması, olay örgüsünün yapılandırılması, klasik ve modernist anlatım biçimleri, edebi türler, dramatik gerilimin oluşturulması gibi yazma tekniğine ilişkin konular yetkin örnekler* üzerinde tartışılacaktır. Tüm bu yöntemlerin yanı sıra, edebiyatın insan yaratıcılığı ile ilişkisi irdelenecek, ilhamın kaynakları araştırılacaktır. Amaç, katılımcıların kendi kurmaca metinlerini yazarken yaratıcılıklarını daha iyi ortaya koyabilmeleri için yol göstermek ve içgörü kazanmalarına yardımcı olmaktır. Atölye süresince katılımcılar yazdıkları öyküleri tartışacak, yazma tekniğini etkileşimli bir eleştiri ortamında geliştirecektir.

[*Derinlemesine incelenecek yapıtların yazarları: Orhan Pamuk, Oğuz Atay, Ahmet Hamdi Tanpınar, Sait Faik Abasıyanık, Haldun Taner, Leyla Erbil, Sevim Burak, Bilge Karasu, Tomris Uyar, Yusuf Atılgan ve J.L. Borges]

Her Çarşamba
Saat: 19.30 - 21.30 arası
Süre: 10 Hafta

Katılım Bedeli
Üye:750 TL
Misafir: 950 TL

 

 

Yaratıcı Yazarlık Atölyesi: 22 Eylül Perşembe
Murat Gülsoy’un Yaratıcı Yazarlık Kursu’na katılmış olanların devam edebilecekleri bir atölye çalışması. Katılımcıların yazdıkları öykülerin ve roman kurgularının irdelendiği oturumlarda modernist ve postmodernist anlatım biçimleri tartışılacaktır. Atölyenin amacı katılımcıların Yaratıcı Yazarlık Kursu’nda temellerini öğrenmiş oldukları kurmaca tekniklerini özgürce deneyebilecekleri ve profesyonel destek alabilecekleri bir ortam yaratmaktır.

Her Perşembe
Saat:
19.30 - 21.30 arası
Süre:10 Hafta

Katılım Bedeli
Üye: 750 TL
Misafir: 950 TL

Eğitmen: Murat Gülsoy ‘89

Murat Gülsoy, Boğaziçi Üniversitesi'nde Mühendislik ('89) ve Psikoloji (‘92) eğitimi gördü. 1992-2002 yılları arasında arkadaşlarıyla Hayalet Gemi dergisini çıkardı. 2001 yılı Sait Faik Hikâye Armağanı, "Bu Kitabı Çalın" adlı kitabına, 2004 yılı Yunus Nadi Roman Ödülü, "Bu Filmin Kötü Adamı Benim" adlı romanına verildi. Kitapları çeşitli dillere (Almanca, Çince, Makedonca, Rumence, Bulgarca) çevrilmektedir. Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi'nin Genel Yayın Yönetmenliği görevini de sürdüren Murat Gülsoy aynı zamanda Boğaziçi Üniversitesi'nde öğretim üyesi. BÜMED'de beş yıldır sürdürdüğü Yaratıcı Yazarlık atölyesine katılanların kitapları çeşitli yayınevlerinden yayınlanmış, çeşitli ödüller kazanmışlardır.

Kitapları

Oysa Herkes Kendisiyle Meşgul, 1999, CAN Yayınları, öyküler.
Bu Kitabı Çalın, 2000, CAN Yayınları, öyküler.
Belki de Gerçekten İstiyorsun, 2000, altkitap.com, öyküler.
Alemlerin Sürekliliği ve Diğer Hikâyeler, 2002, CAN Yayınları.
Binbir Gece Mektupları, 2003, CAN Yayınları, öyküler.
Bu Filmin Kötü Adamı Benim, 2004, CAN Yayınları, roman. (roman dalında 2004 Yunus Nadi Ödülü'nü kazandı)
Bu An'ı Daha Önce Yaşamıştım, 2004, CAN Yayınları, öyküler.
Büyübozumu: Yaratıcı Yazarlık, 2004, CAN Yayınları, deneme.
Sevgilinin Geciken Ölümü, 2005, CAN Yayınları, roman.
Kâbuslar, 2006, altkitap.com, öyküler.
İstanbul'da Bir Merhamet Haftası, 2007, CAN Yayınları, roman.
Bize Kuş Dili Öğretildi, 2008, altkitap.com, resimli-roman.
602. Gece, 2009, CAN Yayınları, inceleme.
Karanlığın Aynasında, 2010, CAN Yayınları, roman.
Tanri Beni Goruyor mu? Öykü, 2010 CAN Yayınları

Bilgi ve Rezervasyon için: 212 359 58 13

 
© 2012 BÜMED | Her Hakkı Saklıdır. Bu sayfadaki bilgiler kaynak gösterilse dahi, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz.
Kurumsal Üyelik Kurslar BUgezi Etkinlikler Boğaziçi Dergisi BURC Powerbuy İletişim Sponsorluk