BUBA

BUBA Hakkında

Boğaziçi Üniversitesi, 1863 yılında Robert College adıyla, Amerika Birleşik Devletleri sınırları dışında kurulan ilk Amerikan kolejidir. Boğaziçi Üniversitesi, Times Higher Education 2013 yılı araştırmasında dünyanın en iyi 200 üniversitesi arasında yer almış ve Türkiye’den listeye giren tek üniversite olmuştur. Boğaziçi Üniversitesi 150. yılını NASDAQ borsasında düzenlenen törenle kutlamıştır.

Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği (BÜMED), Boğaziçi Üniversitesi mezunlarını bir arada tutmak ve mezunların üniversiteyle olan ilişkilerini devam ettirebilmek amacıyla 1985 yılında kurulmuştur. BÜMED, 17.000’den fazla kayıtlı üyesi ve topluluğu bir arada tutan etkili hizmetleri ile Boğaziçi Üniversitesi’ne destek vermektedir.

Capital Dergisi araştırmasına göre Türk iş dünyasına en çok sayıda CEO, Webrazzi araştırmasına göre ise de en çok sayıda internet girişimcisi kazandıran üniversite olan Boğaziçi Üniversitesi’nin mezunları arasında; Sabancı Holding CEO’su Güler Sabancı, Yıldız Holding Başkanı Murat Ülker, Boyner Holding CEO’su Cem Boyner gibi Türkiye’nin önde gelen iş insanları bulunmaktadır.

BÜMED Business Angels (BUBA)

2014 yılının Mart ayında Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği tarafından kurulan BUBA, başarılı iş planlarının hayata geçmesine destek olmayı, girişimlere değer katmayı, girişimleri yatırımcılarla buluşturmayı, yatırımcıları düzenlediği eğitimsel etkinliklerle desteklemeyi, yatırımcılar arasında fikir ve tecrübe alışverişinde bulunabilecekleri bir ortam yaratmayı, yatırım ortamında şeffaflık kültürüne katkı sağlamayı, iş dünyasında özel yatırımların oynadığı rollere ilişkin farkındalığı artırmayı misyon edinmiştir.

BUBA’nın Kurumsal Yapısı

BUBA, BÜMED’in iştiraki olan bir Anonim Şirket’tir (A.Ş.) ve kendi yürütme organlarına sahiptir. BUBA, T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı’nın 11 Şubat 2015 tarih ve 2015/22 sayılı kararı ile Bireysel Katılım Yatırımcısı (BKY) Ağı olarak akredite edilmiştir ve Avrupa Melek Yatırım Ticaret Örgütü’nün (EBAN) üyesidir. BUBA aynı zamanda, Türkiye Melek Yatırımcılar Derneği’nin (TBAA) Yönetim Kurulu’nda yer almaktadır.

BUBA Mikro-Ekosistemi

BUBA, Türkiye girişimcilik ekosisteminin önemli paydaşlarıyla güçlü işbirlikleri kurarak kendi ekosistemini oluşturmuştur.