Boğaziçi Dergisi

Boğaziçi Dergisi

Boğaziçi Dergisi BÜMED’in dış yüzü olarak kurumsal iletişim ayağının önemli bileşenlerinden biri. İlk sayısı 1988 yılında yayımlanan, profesyonel bir ekibin yanında gönüllü yazı kurulunun çalışmalarıyla desteklenen, mezun-dernek ilişkisinin pekiştirmeyi amaçlayan, aynı zamanda mezun-üniversite ilişkisinin sürekliliğine katkıda bulunmayı hedefleyen aylık bir yayın.

Boğaziçi Dergisi, sadece mezuna yönelik bir hizmetin ve araç olmanın dışında, referans alınan, prestijli ve Türkiye’de tematik olarak süreklilik gösteren sayılı dergiler arasında yer alma hedefiyle yayımlanmakta.

Boğaziçi Dergisi, her ay belirlenen temalar  üzerine gerçekleştirilen yazı kurulu toplantılarının ardından hazırlık sürecine girmekte ve tüm içerik kurgusu BÜMED çatısı altında yapılmakta.

Özel Sayılar

Son bir sene içerisinde “Geleneğin Üzerine Kurulan Gelecek” ve “İstanbul” özel sayılarıyla ortalama 200 sayfa olarak hazırlanan derginin bir koleksiyon malzemesi niteliği taşıması hedefleniyor. Özel sayıların zamansız, neredeyse bir kitap içeriğine sahip bir kurgu ile yayımlanabilmesi adına çalışılıyor.

Tasarım ve Görsellik

Derginin tasarmı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Üyesi Sayın Emre Senan’a ait. Senan’ın Boğaziçi Dergisi için özel olarak gerçekleştirdiği illüstrasyonlar ile derginin tasarım ve sanatsal boyutta da bir koleksiyon malzemesi niteliği taşınması hedefleniyor.

Dergi, Öğrenci ve Kulüp İşbirlikleri

Dergi bünyesinde öğrenciler  fotoğraf çekimi, röportaj ve benzeri konularda görev alıyorlar. Mezunlar kadar geleceğin mezunları olan öğrenci dostlarımızın katkıları da dergi bünyesinde büyük değer taşıyor. Bunun yanı sıra öğrenci kulüplerinin alanları ve faaliyetleri baz alınarak, her ay farklı bir kulübün katkısı sağlanarak kulüplerin ve Boğaziçi Dergisi’nin işbirliği ile hayata geçirilecek projeler üretiliyor.

Dijital Ortamda Daha Görünür Olmak

9.000 adet baskı yapan derginin, üyelerimizden gelen talep ile önümüzdeki senelerde, çevreci bir yaklaşımla dijital ortamda daha görünür olabilmesi için başlatılan altyapı çalışmaları devam ediyor. Bunun ilk denemeleri şu anda i-Pad ve i-Phone dergilik uygulamalarına Boğaziçi Dergisi’nin de dahil edilmesiyle gerçekleştiriliyor. Bu platformlar, derginin Boğaziçi camiası dışında da görünürlüğünün ve tanınırlığının sağlanması açısından önem taşıyor. Ayrıca Facebook üzerinden dergi hakkındaki güncellemeler de üye-dergi-dernek iletişiminin önemli bir ayağını oluşturuyor.

Video Çekimleri ve BÜMED TV

Dergi için yapılan röportajların video kayıtları son dönemde değerli bir arşiv niteliği kazanmaya başladı. Video çekimleri, aralarında Altın Koza Film Festivali olmak üzere yarışmalara eserleri katılan isimlerin olduğu Boğaziçili öğrenciler tarafından gerçekleştiriliyor. Videolara Youtube’un Boğaziçi Dergisi’ne ait olan platformundan erişmek mümkün. Bu mecrayı daha geliştirmek  adına BÜMED TV adı altında bir internet kanalınn altyapı çalışmalarına başlandı. Yakın bir zamanda yayına geçecek bu platform, sadece mezunlar için değil genel seyirci kitlesine yönelik alternatif entelektüel bir mecra yaratmak hedefinde.