Sosyal Medyada Etik Atölyesi

Atölye 4 hafta süresince her Cumartesi 11.00-12.30 saatleri arasında yapılacaktır.

Sosyal medya kullanımının küçük yaşlardan itibaren oldukça yaygınlaştığı günümüzde çocukların bu önemli iletişim aracını bilinçli kullanabilmelerini ve farkındalık kazanmalarını amaçlayan Sosyal Medyada Etik Atölyesi BÜMED’de!

Atölyemizde öğrenciler sosyal medya kullanımında mahremiyetin önemine dair aktif tartışmaya girer ve sosyal medyada fikirlerini ifade ederken doğru bir üslup kullanmanın önemini öğrenirler. Kullanılan dile ve bunun başka insanlar üzerindeki etkilerine özen göstermek konusunda hassasiyet geliştirirler. Öğrenciler bilişim çağının ciddi risklerinden olan siber suçlarla ilgili farkındalık kazanırken alınabilecek önlemler üzerine fikir sahibi olacaklardır.

 1. Hafta
  Davranışlarımız etik olmalı mı (“Etik davranış” nedir)? Sosyal hayatımızla sosyal medyadaki hayatımız arasındaki ilişki nasıl (sosyal hayat vs. sosyal medya)? Sosyal hayatımızda sorumlu olduğumuz etik kurallardan sosyal medyadaki hayatımızda da sorumlu muyuz? Neden?
 2. Hafta
  Mahremiyet nedir? Hangi bilgiler mahremdir, hangileri değildir? İnsanlar kendilerini ve ailelerini ilgilendiren konulara sosyal medyada yer vermeli mi (sağlık sorunu, başarı, doğum, ölüm)? Vaka analizi: Gece ateşim çıktı, hastanede serum aldım. Serumlu kolumun fotoğrafını çekip Facebook’ta paylaşmam etik olarak doğru mu, yanlış mı? Neden? İnsanlar sosyal medyada kurulan cümlelerden incinir mi? Sosyal medya üzerinden “büyüklük taslama” (bullying) ciddi bir sorun mudur, önemsiz bir mesele midir? Sosyal medyadaki yorumlara… a) …gülüp geçerim. b) …ciddiyetle yaklaşırım. Başka birine ait fotoğrafı kendim çekmişim gibi paylaşabilir miyim? Bu bilgi hırsızlığı mıdır?
 3. Hafta
  Nezaket sınırları ile ifade özgürlüğü arasındaki ilişki nasıldır (dürüstlük vs. kabalık)? Sosyal medyada görüşlerimizi ifade etmeli miyiz? Nefret söylemi nedir? Sosyal medyada nefret söylemi ve “linç kültürü” nasıl önlenebilir?
 4. Hafta
  Sosyal medya hesabımız hack’lenirse ne olur? Sosyal medyadaki ben ile gerçek ben arasında fark var mı? Ne gibi farklar var? “Sosyal Medya Manifestosu” yazıyoruz. (Öğrencilerimizin oluşturduğu manifesto velilerimize mektup olarak ulaştırılacak.)

Kimler Katılabilir? Atölyemiz 12-15 yaş aralığındaki çocuklar içindir.

Eğitmen: Zeynep Nur Ayanoğlu ‘10

Boğaziçi Üniversitesi Çeviribilim bölümü 2010 mezunudur. İTÜ Siyaset Çalışmaları bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlayıp, tezini Almanya’da yazmış, bu süre boyunca Max Planck Enstitüsü’nde araştırma görevlisi olarak araştırma yürütmüştür. Dört yıl boyunca İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Valiliğinde Dış İlişkiler Uzmanı ve Tercüman olarak görev yapan Ayanoğlu, İstanbul Uluslararası Öğrenci Merkezi ICIST’in kurucularındandır. Çeşitli Avrupa Birliği projeleri yazan ve yöneten Ayanoğlu, 2016’da ZENA Eğitim Seyahat Organizasyon’u kurmuştur. 4-18 yaş arası çocuk ve gençlere yönelik Sosyal Bilimler eğitimleri vermekte, çeşitli yayınevleriyle çalışmakta, akademik platformlarda çevirileri ve yazıları yayımlanmaktadır.