Dizi Analizleri-Yeniden Keşfetmek

Atölye 6 hafta süresince her Salı 19.30-22.00 saatleri arasında yapılacaktır.

Bu seminer, arka planından alt metinlerine, hikaye kurgusundan atmosferine dizileri yeniden keşfetmenin kapılarını aralıyor. Katılımcılara izlediğimiz dizilere farklı bir gözle bakmak, yeniden deneyimlemek için imkan sunuyor. Dizilerden gösterilecek sahneler eşliğinde yapılacak seminerin amacı farklı tarzda ve farklı türdeki dizilerin anlatımlarına, yaklaşımlarına ve metinlerine yakından bakarak derinlikli bir okuma imkanı sağlamak.

Seminerde son yılların popüler dizileri birbirleriyle ve sinema tarihindeki önemli filmlerle karşılaştırılarak incelenecek. Katılımcılar 6 haftalık semineri bitirdiklerinde hem bir dizinin analizini yapabilecek temel bakış açısını öğrenmiş hem de televizyonda üretilen işlere farklı bir perspektiften bakma alışkanlığını edinmiş olacaklardır.

Seminer tüm sinema ve dizi tutkunlarına ve bu alanda yazan, araştırma yapan ya da yazmak isteyen herkese açıktır. 6 hafta boyunca her ders katılımcıların da katılacağı interaktif bölümlerden oluşacaktır.

 1. Hafta
  Arka planda neler oluyor?
  İncelenecek örnek yapımlar:Fargo, The Wire, Fleabag
 2. Hafta
  Kahramanın yolculuğu
  İncelenecek örnek yapımlar: Breaking Bad, The Sopranos, House of Cards, The Night Of, Borgen…
 3. Hafta
  Bu hikaye tanıdık değil mi?
  İncelenecek örnek yapımlar: The Handmaid’s Tale, Babylon Berlin, Battlestar Galactica…4. Hafta
  Türlerine ve temalarına göre dizilerİncelenecek örnek yapımlar: Mindhunter, Westworld,Six Feet Under,Sense8, The Office, Rick and Morty, The Killing, Braquo,13 Reasons Why…
 4. Hafta
  Fenomen dizilerin formülleri
  İncelenecek örnek yapımlar: Game of Thrones, Black Mirror, Sherlock…
 5. Hafta
  Karşılaştırmalı yerli ve yabancı dizi analizi
  İncelenecek yapımlardan bazıları: Asmalı Konak,Şaşıfelek Çıkmazı, Yedi Numara, Muhteşem Yüzyıl, Behzat Ç., Leyla ile Mecnun ve aynı türdeki birçok popüler yerli ve yabancı dizi.

 Hasan Cömert kimdir?

1983’te doğdu. Uluslararası İlişkiler mezunu. 2008-2013 yılları arasında NTV-ntvmsnbc’de Kültür-Sanat editörlüğü yaptı. Birçok gazete, dergide söyleşi ve yazıları yer aldı. Televizyonda ve online platformlarda sinema programı hazırlayıp sundu. Halen Altyazı, Arka Pencere, Ekşi Sinema gibi yayınlarda film eleştirileri ve dizi incelemeleri yazmakta. İntikam, Hayat Yolunda, Şeref Meselesi dizilerinin senaryo ekibinde çalıştı. Taylan Kardeşlerin yönettiği dönem dizisi Vatanım Sensin’i proje aşamasından itibaren hazırlayıp yazan ekipte yer aldı.