Figüratif Heykel Atölyesi

İnsan anatomisi ve figür yapımı; planlama, iskelet, inşa

4 seanslık atölyenin amacı, heykele yeni başlayanlar için bir heykelin modelleme aşamasını proje üstünde deneyimletmektir. İlk saatinden itibaren gösterilen teknikleri kendi heykelleri üzerinde uygulayacak, bu interaktif süreç sayesinde katılımcı becerilerini daha kolay kavrayacaktır. Her aşamasında katılımcıyı sürecin içine davet eden atölyenin sonucunda, katılımcıların kendi başlarına insan vücudunu modelleyebilecek hale gelmeleri amaçlanmaktadır.

1.Hafta:
Heykeli planlama ve iskeletlendirme

Heykelin tarihine, tekniğine ve türlerine kısa bir girişin ardından, heykelin yapımında izlenen süreçler bir bir açıklanacak ve atölye süresince izlenecek yöntemler kısaca açıklanacak. Atölye süresince katılımcılar iskeletini yapacakları heykeli kil ile modelleyecek bu süreç içerisinde her seansın konusu vücut anatomisi olacak. Oranlar, boyutlar pratik yollar eğitmen tarafından adım adım gösterilerek pratik uygulamalarda deneyimlenecek. İlk hafta, heykel nasıl planlanır ve bir iskelet yapısı nasıl inşa edilir konuları üzerinde çalışılacak. Katılımcılara sunulacak olan klasik büst tasarımları, sayesinde katılımcı klasik bir eseri örnek alarak, kendi üretimine yön verecek ve çalışması süresince yardım alabileceği bir kaynak olacak.
İlk hafta demir iskeleti oluşturmak için elektrot kaynağı ile iskeletler oluşturulacak. Bu süreç sonunda ilerleyen haftalarda tamamlanacak olan heykelin temel adımları atılmış olacak.

2.Hafta:
Çamura bir başlangıç, ana formun oluşumu

Bu süreçte katılımcılar kendi çalışmalarına iskeletlerin üzerine ekleyecekleri çamur ile başlayacaklar. 2. haftanın amacı her insanın taşıdığı ortak anatomik oran ve orantıları kavrayarak genel bir insan formu elde etmek olacak. Bu aşamadan sonra organların yerleri ve boyutları örnek çizimlerin de yardımlarıyla heykelin üstünde belirlenecek. Süreç boyunca eğitmenin yardımıyla iskelet artık şekillenmeye müsait bir alana dönüşecek. Bu süreç boyunca heykelle ilgili teknik ve teorik bilgiler katılımcılarla paylaşılacak.

3.Hafta:

Ana formunu kazanmış olan vücut kol, bacak, kemikler ve kaslar gibi önemli bölümlerle anatomik formunu kazanmaya başlayacak.

4.hafta:

Yüz, parmaklar, deri kıvrımları gibi ayrıntılar bitirilecek. Heykele son hali verilecek.

 

Süre: 4 hafta
Saat: 14.00 – 18.00

 

Katılım Bedeli
Üye: 500 TL
Misafir: 600 TL

*Kil ve modelleme aletleri fiyata dahildir.

 

Eğitmen: Halil Ege Doğramacı

Lise öğrenimi Eskişehir Anadolu Lisesi’nde devam ettirirken Atölye Barro’da seramik ve heykel eğitimleri almaya başlayan Doğramacı, 2014 yılında Brugge Kunsthumaniora Sanat Akademisi’ne kabul alarak 1 yıl klasik sanat eğitimi aldı. Takip eden yıl Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji bölümüne başladı. 2015 yılı itibariyle halen devam ettirmekte olduğu Boğaziçi Güzel Sanatlar Kulübü başkanlığına seçildi. Heykel ve resim alanındaki çalışmalarını Boğaziçi Üniversitesi GSK’de devam ettirmekte.

Online ödeme için tıklayınız…